Rzekotka australijska (Litoria caerulea)

Nazwa:
LAC. Litoria caerulea
PL. Rzekotka australijska
ENG. Green Tree Frog
DE. Korallenfinger

Systematyka:
Rząd: Anura
Rodzina: Hylidae
Gatunek: Litoria caerulea

Występowanie:
Australi Płn - Wsch, Papua - Nowa Gwinea Płd.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Rzekotka australijska posiada szeroki habitat. Zamieszkuje zarośla, dość często spotykana w okolicach ludzkich siedzib ( znajdowano je pod prysznicem lub w toalecie)

Wygląd:
Jest jedną z największych rzekotek. Osiąga do 10 cm. Posiada krępą budowę. Duża zmienność kolorystyczna: od brązowego, przez oliwkowy do intensywnie zielonego. Spód ciała biały. Oczy ze złocistą tęczówką. Na grzbiecie mogą pojawiać się białe plamki. Ubarwienie zmienia się w zależności od otoczenia, pory dnia, kondycji płaza. Palce łap stosunkowo długie zakończone wyraźnymi przylgami, umożliwiającymi rzekotce wspinanie się, nawet po szkle.

Aktywność:
Zwierzę aktywne po zmierzchu.

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie wertykalnej, wymiary: 50 x 50 x 70 (szer. x dł. x wys.). Tropikalne, obsadzone bogato roślinnością o stosunkowo wytrzymałych liściach i łodygach ( spora masa płaza). W terrarium powinien znajdować się basen z którego rzekotki chętnie korzystają, a w okresie godowym składają w nim jaja. Rzekotki nie wykazują agresjii w stosunku do siebie, wiec jeżeli zapewnimy im odpowiednią ilość miejsca mogą być trzymane w grupie

Temperatura:
Rzekotka wymaga temperatury w przedziale 24-28 st C. Jak większość płazów jest wrażliwa na przegrzanie. Nocą może spadać nawet do 18 st C.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: 10 - 12 h.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 60 - 70%. Terrarium zraszamy 2 razy dzienne, najlepiej rano i wieczorem. W terrarium należy zapewnić dobrą wentylację.

Żywienie:
Rzekotki australijskie należą do stosunkowo żarłocznych zwierząt. Karmimy świerszczami, szarańczą a nawet noworodkami mysimi. Nie zaleca się podawania mączniaków ani drewnojadów, ze wzg. na delikatny przewód pokarmowy płaza, oraz wysoką kaloryczność, co może prowadzić do otłuszczenia zwierzęcia. Dorosłe osobniki karmimy dwa razy w tygodniu. Dobrze jest wcześniej pokarm oprószyć witaminami dla zwierząt terraryjnych.

Płeć:
Nie ma wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą. Samice są trochę większe. Płeć można rozróżnić w okresie godowym. Samce wydają dość niskie, skrzeczące odgłosy.

Rozmnażanie:
Aby zachęcić rzekotki do rozrodu należy zasymulować im okres suszy. Spuszczamy wodę z basenu i zmniejszamy nieznacznie intensywność zraszania terrarium. Po około 2 miesiącach podnosimy wilgotność w terrarium i napełniając basen, co powinno spowodować złożenie skrzeku. Jednorazowo samica składa ok 250 jaj. W całym okresie godowym może ich być nawet około 2000 sztuk.

Ciekawostki:
Samce rzekotki australijskiej reagują na głośne dźwięki. Np. podczas słuchania muzyki, często sie zdarza, że zaczynają "śpiewać".