Rzekotka żabia (Phrynohyas resinifictrix)

LAC.Phrynohyas resinifictrix
PL. Rzekotka żabia
ENG. The Amazon Milk Frog
DE. Der Baumhöhlen-Krötenlaubfrosch

Systematyka:
Rząd: Anura
Rodzina: Hylidae
Gatunek: Phrynohyas resinifictrix

Występowanie:
Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Peru, Surinam, Wenezuela.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Rzekotka żabia zamieszkuje wilgotne rejony lasów deszczowych. Występuje w okolicach zbiorników wodnych i wolnopłynących cieków.

Wygląd:
Rzekotka żabia osiąga wielkość 5- 8 cm. Młode osobniki są w biało-brązowe plamy. W późniejszym okresie zmienia ubarwienie na jasno-szare z brązowym. Skóra nierównomiernie pokryta licznymi brodawkami.

Aktywność:
Zwierzę aktywne po zmierzchu.

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie wertykalnej, wymiary: 40 x 50 x 80 (szer. x dł. x wys.) dla 4-5 osobników. Tropikalne, obsadzone bogato roślinnością. W terrarium powinien znajdować się basen z którego rzekotki chętnie korzystają, a w okresie godowym składają w nim jaja. Rzekotki nie wykazują agresjii w stosunku do siebie, wiec jeżeli zapewnimy im odpowiednią ilość miejsca mogą być trzymane w grupie

Temperatura:
Rzekotka wymaga temperatury w przedziale 23-28 st C w ciągu dnia, z niewielkim spadkiem w nocy. Jak większość płazów jest wrażliwa na przegrzanie.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: 10 - 12 h.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 70 -90%. Terrarium zraszamy 2 razy dzienne, najlepiej rano i wieczorem. W terrarium należy zapewnić dobrą wentylację.

Żywienie:
Rzekotki żabie należą do stosunkowo żarłocznych zwierząt. Najlepszym źródłem pokarmu jest plankton łąkowy. Karmimy je także świerszczami, muchami, molami woskowym a dorosłe nawet noworodkami mysimi. Nie zaleca się podawania mączniaków ani drewnojadów, ze wzg. na delikatny przewód pokarmowy płaza, oraz wysoką kaloryczność, co może prowadzić do otłuszczenia zwierzęcia. Dorosłe osobniki karmimy co 3 dni. Pokarm wzbogacamy preparatami witaminowymi.

Płeć:
Nie ma wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą. Samice są trochę większe. Płeć można rozróżnić w okresie godowym. Samce wydają odgłosy aby zwabić samicę..

Rozmnażanie:
Aby zachęcić rzekotki do rozrodu należy zasymulować im okres suszy. Przestajemy zraszać terrarium przez co mniejszamy wilgotność. Po około 2 miesiącach podnosimy wilgotność w terrarium, co powinno spowodować złożenie skrzeku.