Hyperolius argus

Nazwa:
LAC. Hyperolius argus
PL. brak
ENG. Argus Reed Frog
DE. Augenfleckenriedfrosch


Systematyka:
Rząd: Anura
Rodzina: Hyperoliidae
Gatunek: Hyperolius argus
Występowanie:
Kenia, Malawi, Mozambik, Somalia, Południowa Afryka, Suaziland, Tanzania, Zimbabwe.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Zamieszkuje tereny blisko wody, na niskich gęstych wzniesieniach oraz wilgotnych łąkach. Rozmnażają się w płytkich zbiornikach wodnych, występujących na moczarach i bagnach, z wyłaniającą się roślinnością.

Wygląd:
Hyperolius mają ciało grzbieto - brzusznie spłaszczone. Dorastają do 3,5 cm. Samce i samice różnią się od siebie ubarwieniem. Grzbiet samców jest zielonkawy lub żółtawo brązowy z niedużymi ciemniejszymi plamami i jaśniejszymi pasami biegnącymi od kąta oka wzdłuż boków przez całą długość ciała. Spód ciała samców jest biały lub kremowy natomiast gardziel i spód kończyn są w kolorze grzbietu. Samice są różowawo-brązowe z jasnymi pasami w okolicy oczu i dużymi kremowymi plamkami z czarną obwódką. Spód ciała samic jest pomarańczowy natomiast gardziel i spód kończyn są czerwone.

Aktywność:
Zwierzę aktywne po zmierzchu. W dzień kryje się po liśćmi

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie wertykalnej, wymiary: 50 x 50 x 60 (szer. x dł. x wys.) dla 5-6 osobników. Tropikalne, obsadzone bogato roślinnością. W terrarium powinien znajdować się płytki basen z którego chętnie korzystają, a w okresie godowym.

Temperatura:
Hyperiolusy wymagają temperatury w przedziale 21-25 st C z niewielkim spadkiem w nocy. Jak większość płazów są wrażliwe na przegrzanie.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: 10 - 12 h.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 60 - 70%. Terrarium zraszamy 2 razy dzienne, najlepiej rano i wieczorem. W terrarium należy zapewnić dobrą wentylację.

Żywienie:
Żabki karmimy świerszczami, muchami, molami woskowymi, ćmami oraz odpowiednio dobranym wielkością planktonem łąkowym. Nie zaleca się podawania mączniaków, ze wzg. na delikatny przewód pokarmowy płaza, oraz wysoką kaloryczność, co może prowadzić do otłuszczenia zwierzęcia. Dorosłe osobniki karmimy dwa razy w tygodniu. Dobrze jest wcześniej pokarm oprószyć witaminami dla zwierząt terraryjnych.

Płeć:
Samce i samice są odmiennie ubarwione. Dodatkowo samce podczas godów nawołują samice wydając dźwięki.

Rozmnażanie:
Aby zachęcić żabki do rozrodu należy zasymulować im okres suszy. Sezon godowy przypada na porę deszczową. Wtedy podnosimy wilgotność i intensywność zraszania w terrarium co powinno spowodować złożeniem skrzeku. Skrzek jest przytwierdzany do roślin zwisających nad zbiornikiem, Jednorazowo samica składa ok 200 jaj, w pakietach. Pojawiające się kijanki są blado brązowe się z nakrapianymi ogonami, osiągając 48 mm w długości.