.dzbaneczniki

Systematyka:
Rząd:Nepenthales
Rodzina:Nepenthaceae
Rodzaj:Nepenthes
Gatunek:Nepenthes 'Ventrata'.


Występowanie:
Indonezja, Malezja, Nowa Gwinea, Borneo, Sumatra,Filipiny.

OPIS:

Środowisko naturalne:
Dzbaneczniki występują zarówno na niżu jak i w chłodnych i wilgotnych strefach górskich. Na ogół zasiedlają bagniste lasy lub wilgotne okolice górskie.

Zdobywanie pokarmu:
Organami chwytającymi i trawiącymi owady są u dzbanecznika liście przekształcone w dzbanki. Wnętrze dzbanka podzielone jest na dwie strefy: strefa ześlizgu, położona tuż pod kołnierzykiem i strefa gruczołowa sięgająca do dna dzbanka. Ścianki strefy pierwszej są gładkie, pokryte wydzieliną woskową i pozbawione gruczołów. Natomiast ścianki drugiej strefy pokryte są licznymi gruczołkami wydzielającymi sok trawienny. Spadający owad, który ześlizgnął się na dół po gładkich ściankach pierwszej strefy, również i w drugiej nie ma jak się zaczepić i ląduje na dnie dzbanka. Dolną część dzbanka wypełnia ciecz, która jest wydzielana przez gruczołki znajdujące się na ściankach dzbanka. Ciała utopionych owadów dotykają znajdujące się na ściankach gruczołki, pobudzając je do wydzielania soków trawiennych. Oprócz enzymu peptonizującego wydzielina ta zawiera jeszcze kwas mrówkowy, działający antyseptycznie i zapobiegający gniciu ciał owadzich.

HODOWLA:

Temperatura:
Dzbaneczniki z terenów górskich trzymamy w temperaturze 10 - 21°C, natomiast z terenów nizinnych w temperaturze 21 - 29°C.

Światło:
Wymaga jasnego, nasłonecznionego miejsca.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność 80 - 90%.

Podłoże;
Najlepszym podłożem dla dzbaneczników jest torf pH 3,5-4,0 lub mieszanina torfu z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 1:1.

Wilgotność podłoża:
Podłoże powinno być wilgotne ale nie może być przemoczone.

Przesadzanie:
Raz na rok, wiosną..

Podlewanie:
Roślinki podlewamy wodą destylowaną, ewentualnie deszczówką. W ostateczności stosujemy wodę z kranu, przegotowaną i odstaną.

Rozmnażanie:
- sadzonki
Umieszcza sie je w torfie na około 2 miesiące. Po tym okresie roślinka wytwarza korzenie i umieszcza się je w podłożu zawierającym mieszaninę torfu i piasku..

Nawożenie:
Nie nawozimy.

Okres spoczynku:
Brak

Pielęgnacja:
Obumarłe liście, dzbanki usuwamy przy pomocy ostrego narzędzia, żeby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.